Checked content

File:Tiananmen-Wroclaw-plDominikanski.jpg

Wroclaw, Poland: the memorial of 10th anniversary (1999) of Tian'anmen Sq. ( Beijing, China) massacre, June 4th, 1989

The first version of this memorial was "erected" by Polish students a day after the massacre, June 5th 1989 - as a destroyed bicycle and a fragment of tank-track lying nearby.

The version in the photograph was erected ten years later, in 1999, and the symbolism is identical: bicycles against tanks...

Public domain This work has been released into the public domain by its author, Julo. This applies worldwide.
In some countries this may not be legally possible; if so:
Julo grants anyone the right to use this work for any purpose, without any conditions, unless such conditions are required by law.

own work, May 26th 2005

Pomnik ku czci masakry na placu Tiananmen w Pekinie w Chinach, 4 czerwca 1989. Pierwsza wersja pomnika, w postaci zwykłego zniszczonego roweru (wyglądającego na zmiażdżony przez ciężki pojazd) i fragmentu gąsienic czołgowych została umieszczona na pl. Dominikańskim (wówczas - placu Dzierżyńskiego) na zakończenie Obozu Żywego Protestu, który trwał tam od momentu masakry w Pekinie 4 czerwca 1989, kilka godzin po tym, jak tylko dotarły do Polski doniesienia o masakrze. Był to ten sam dzień, kiedy wiadomo już było, że reżim komunistyczny w Polsce przegrał z kretesem pierwsze niesfałszowane wybory w PRL, do Sejmu kontraktowego. Obóz zorganizowany przez studentów i licealistów trwał do 16.06.89 i był ostro krytykowany w prasie lokalnej (szczególnie w periodyku "Sprawy i Ludzie"). Uczestnicy obozu cieszyli się ogromnym poparciem mieszkańców Wrocławia, którzy karmili ich przynosząc jedzenie oraz ofiarowując wolne datki pieniężne. Warto przy tym zauważyć, że po przeciwnej stronie tego placu, w niewidocznym na fotografii budynku firmy "Naviga" mieściła się wrocławska siedziba Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", co tym bardziej uzmysławiało mieszkańcom miasta kontrast pomiędzy udanym pokojowym obaleniem reżimu w Polsce i krwawym stłumieniem ducha wolności w Chinach. Pieniądze zgromadzone przez darczyńców zostały przeznaczone na zakup elementów do budowy pomnika oraz opłacenie transportu.

Pierwowzór pomnika (z rowerem i gąsienicami) - ważący ok. półtorej tony postument - został wykonany w ekspresowym tempie i całkowicie nielegalnie, pod osłoną wojskowego namiotu. Stał on niewiele ponad dobę i został usunięty w nocy z 17 na 18 czerwca. W miejscu po pomniku składane przez Wrocławian kwiaty przez pewien czas były systematycznie (choć nie bardzo skwapliwie) usuwane przez milicję i tajne służby na polecenie ustępujących już, ale wiernych poprzednim władzom urzędników, aż wreszcie praktyk tych zaprzestano. Na dziesięciolecie masakry, w 1999 roku, powstała nowa konstrukcja, z tabliczką treści: TIANANMEN Pekin-Wrocław 4 czerwca 1989 - 4 czerwca 1999. Wymowa symboliczna pozostaje ta sama - rower przeciwko czołgom...

W bezpośrednim sąsiedztwie obecnego pomnika, na murku okalającym wjazd do przejścia podziemnego znajduje się namalowany farbą napis "Wrocław - Chiny" i sylwetka (obrys) człowieka. Do czasu ufundowania pomnika w dzisiejszej postaci, właśnie ten napis pełnił funkcję nieoficjalnego pomnika - w każdą rocznicę tragedii pojawiały się pod nim znicze i kwiaty. Napis wykonany jest za pomocą pędzla a nie sprayu, co może świadczyć o tym, iż pochodzi z 1989 roku.


zdjęcie własne, 26 maja 2005


SemiPD-icon.svg

Poland

The copyright act from July 4, 1994 in article 33 point 1 allows to propagate works that are permanently exhibited on the publicly accessible roads, streets, squares or gardens provided that the propagation is not for the same use. The name of the creator and source should be provided if it is possible by article 34. This use is royalty free, provided that it does not harm the legitimate interests of the creator by article 34.

See Commons:Freedom of Panorama#Poland for more information.


The following pages on Schools Wikipedia link to this image (list may be incomplete):

Metadata

Want to know more?

Schools Wikipedia was created by children's charity SOS Children. In 133 nations around the world, SOS Children's Villages works to bring better education and healthcare to families in desperate need of support. Will you help another child today?