Edit

wikiHow:Slovak wikiHow Project/Cvičiť otvorenú myseľ

Jednoducho povedané: robenie jedinečných, náhodných a bláznivých vecí je dobrý spôsob cvičenia mysle a umožňuje nové spôsoby myslenia o svete okolo nás. Jedna hodina zvýšenej činnosti mozgu pomocou intenzívneho myslenia, alebo skúsenosti s novým vnemom ťa urobí bystrejším, energickejším, kreatívnejším, spoločenskejším a otvorenejším novým skúsenostiam a spôsobom myslenia. Tu sú niektoré z nespočetných činností, ktoré môžu stimulovať tvoju myseľ. Kľúčové prísady sú: byť otvorený novým skúsenostiam a zmenám v doterajšom spôsobe myslenia o týchto skúsenostiach.

EditKroky

 1. Rôzne podnecujte svoje uši. Skús rôznu hudbu, ktorú si predtým nepočúval: Klasickú, New Age, Zouk, Rap, Mariachi, Country alebo Afro. Spočiatku sa ti nemusí páčiť, ale ak si zachováš otvorenú myseľ, určite nájdeš niečo zaujímavé. Počúvaj stanice rádia, ktoré obyčajne nepočúvaš.
 2. Podnecuj svoje oči novými spôsobmi. Choď do galérie, kde vystavujú výtvory zdarma. Aj keď sa ti zdá, že je to zlé umenie, stále to môže byť podnecujúce a provokujúce.
 3. Prečítaj si o rôznych ľuďoch a životných štýloch. Výborným zdrojom je Wikipedia, kde môžeš nájsť články o rôznych praktikách ako: Swinging, Wicca, Kresťanstvo, the Zelená spoločnosť, Konzervativizmus, Komunizmus, Anarchizmus, Suniti, Diskordianizmus, a Jakuza. Zváž koľko členov majú na svete. Staň sa členom dobrovoľnej organizácie, ktorá pracuje s pre Vás neznámou skupinou ľudí.
 4. Počas čakania (v banke, kaviarni, reštaurácií, potravinách, na niekoho...) premýšľaj nad vecami, počítaj, zapamätaj si. Napríklad číslice čísla pí. V priebehu hodín si môžeš zapamätať 50, za týždeň aj 200), skús si spomenúť mená učiteľov za školy, prvočísla, zrýchli sa v recitovaní abecedy odzadu, Gréckej abecedy (odpredu aj odzadu), spomeň si v koľkých filmoch bol Tom Cruise, skús zdvojnásobovať čísla (1,2,4,8....) až kým neprídeš na väčšie čísla s ktorým dokážeš pracovať.
 5. Zapíš sa do netradičných krúžkov. Vyhľadaj stredisko alebo spoločnosť organizujúcu krúžky vo vašom okolí a otvor si myseľ štúdiom vecí ako: história umenia, podvodný basketbal, tréning prvej pomoci alebo obchodná etika. Tvoja miestna univerzita určite otvára začiatočnícke kurzy ako: Meteorológia, Výživa, Japonská moderná kultúra atď. Ako úžasné by bolo vedieť základy Meteorológie? Môžeš dokonca objaviť aj netradičné učenia ako: Vampirológia alebo Vlkológia. Nauč sa rôzne jazyky (Esperanto, Japončina, Francúzština, Arménčina, Navajo...) najmä tie, ktorých korene sú vzdialené od nášho materinského jazyka.
 6. Staň sa členom klubu, ktorý sa zaoberá niečím o čom nič netušíš. Napríklad Scrabble alebo Investičný klub.
 7. Pozri si filmy žánrov ktoré by si si normálne nepozrel: Kyberpunk, Armine, Dokumentárne, Komédie. IMDb je dobrá stránka pre hľadanie filmov, ktoré sa iným páčia. Dá sa tam aj vyhľadať aj podľa žánrov. Buď otvorený k veciam o ktorých nič nevieš.
 8. Nauč sa písať sprava doľava. Všeobecne nadaný DaVinci tak písal všetky svoje poznámky, takže ich bolo možné čítať len pomocou zrkadla. Alebo skús písať hore nohami. Nič s týchto vecí nie je tak ťažké ako sa zdá, dá sa to rýchlo naučiť.
 9. Nauč sa čítať sprava doľava prípadne aj hore nohami.
 10. Pozri si zábavnú reláciu. Ktorá ti je nesympatická aj keď si ju nikdy nepozeral. Aj keď sa ti nepáči alebo sa ti zdá smiešna skús to raz alebo dvakrát. Skús si pozrieť nejaký seriál. Je to sranda. Skús nové žánre ako SciFi alebo Fantasy. Pozri si Maďarské programy, náboženské programy, Discovery kanál, cestopisný kanál alebo keď ich už všetky pozeráš skús televíziu aspoň týždeň nepozerať. Takto budeš mať aspoň čas vyskúšať všetky rady s tohto zoznamu.
 11. Postav si úžasné veci ako rádio, lego, robota, trebuchet.
 12. Choď po svojom byte dozadu, ale buď opatrný aby si nič neprevrhol alebo nespadol zo schodov.
 13. Ochutnaj jedlá, ktoré si nikdy neskúsil. Jedol si už Suši? Indiánsku kuchyňu, Cajun, Boba, Pšeničnú trávu, fajčil si vodnú fajku? Ochutnal si už dunici alebo Filipínsku lahôdku balut? Myslíš si že je to nezdravé? Vieš že je to nezdravé? Zisti.
 14. Posuň hranice svojho tela. Používaním svojho tela novými spôsobmi sa viac naučíš o sebe a rozšíriš si myseľ. Nauč sa stáť na rukách. Naučte sa salto dozadu, postaviť sa z ľahu. Zapíš sa na gymnastiku. Skús kurz Hip-Hopu alebo sa nauč Breakdance. Dotkni sa rukami palcov na nohách? Pracuj na tom. Skús lyžovanie, snowboard, vodné skútre, rogalo, let na padáku za loďou, surfovanie. Čokoľvek čo posunie hranice tvojej pohodlnosti.
 15. Navštív kostoly. Synagógy, mešity, chrámy, stretnutia odborov, miesta pre kázne a meditácie kde si ešte nebol. Prečítaj si ako rozoznávať kulty a vyhýbať sa im.
 16. Naučte sa ako otočiť ceruzku v prstoch, zložiť Rubikovú kocku, skúste stavanie pohárov. Nevieš ako sa to robí? Pohľadaj ako a nauč sa to!
 17. Bojuj so svojím strachom. Si počítačový analfabet? Pracuj chvíľu s počítačom. Neboj sa. Nič nepokazíš. Nauč sa programovací jazyk. Nič nie je také ako sa môže zdať. Postav si vlastný počítač. Myslíš si že je to ťažké? Nikdy to nebudeš vedieť, kým to neskúsiš. Je neuveriteľné koľko návodov je na postavenie počítača?
 18. Nauč sa žonglovať. Skvelá práca pre tvoj mozog, oči ruky a reflexy. Žonglovanie s tromi loptičkami sa ti zdá príliš jednoduché? Skús štyri alebo radšej päť. Ak si fakt dobrý, skús 10! 20! 50! Myslíš že je to nemožné? Maj otvorenú myseľ. Len skúšaj, skúšaj, skúšaj! Kontaktné žonglovanie je už iná výzva.
 19. Otvor svoju myseľ iným politickým názorom alebo vieram. Možno sa ti to spočiatku bude zdať nestráviteľné ale časom nájdeš zrnká pravdy v každej výpovedi. Aj keď ti to teraz nejde, nauč sa argumentovať (hádať sa) oveľa inteligentnejšie. Tu je náročná ale účinná metóda: nájdi si rozporuplnú tému o ktorej máš silné presvedčenie. Napíš úvahu ktorá háji tvoj názor pomocou množstva dôkazov a citácií. Potom napíš ďalšiu úvahu, ktorá háji opačný názor, tiež s množstvom dôkazov a citátov. Uvažuj nad všetkými argumentami vážne, poctivo a čestne ako keď si písali prvú úvahu.
 20. Skús obmedziť niektorý zo svojich zmyslov. Rob každodenné veci ako upratovanie, telefonovanie s páskou cez oči. Posunie to veci do inej perspektívy ak si nútený robiť veci inak ako si zvyknutý. Môžeš skúsiť použiť inú časť tela pre bežnú činnosť, napríklad písať pomocou pera v zuboch alebo písať na klávesnici palcami na nohách.
 21. Hraj strategické hry ako Bridž, Dáma, Šach, Slogi a Go! Je to póza mysle.
 22. Cestuj – to že sa staneš cudzincom, vážne vystaví tvoju myseľ novým veciam. Stačí cestovať len po svojom kraji alebo štáte! Ako dobre poznáš svoje mesto? Skúsil si ísť cez mesto bicyklom alebo peši a verejnou dopravou? ( Uvedomil si si niekedy aké by to bolo, keby si nemohol šoférovať a voziť sa všade autom? Byť chvíľu chodcom z ťeba urobí lepšieho šoféra.) Choď peši a zdolaj cestu.
 23. Nauč sa jazyk, ktorý ešte neovládaš. Tu sú príklady: Portugalčina, Španielčina, Nemčina, Arabčina, Arménčina, Maďarčina, Maltéština, Latinčina, Waleština a Holandčina.
 24. Nauč sa počítať v inej sústave, ako poznáš. Väčšina ľudí ovláda len desiatkovú. Skús dvojkovú, osmičkovú, dvanástkovú, šestnástkovú, dvadsiatkovú (používali ju starí Májovia) alebo iný číselný systém. Ak sa naučíš základné operácie, skús meniť číslo z jednej sústavy do druhej. Ďalší krok je použitie viacerých sústav v jednej operácií (napríklad sčítanie). Jedného dňa možno dokážeš vynásobiť rot 13 v šestnástkovej sústave xorovaným číslom v dvadsiatkovej sústave.
 25. Nauč sa schémy klasickej kryptografie a algoritmy na ich dekódovanie.
 26. Porozmýšľaj nad záhadami sveta. Čo bolo prvé: sliepka alebo vajce? Alebo porozmýšľaj nad miestami ako Bermudský trojuholník: prečo sa tam stratilo už toľko ľudí? Pozri si internetové stránky o týchto čudných javoch.
 27. Pohľadaj niečo na Wikipédií, prečítaj si článok a klikni na odkaz, ktorý sa ti zdá zaujímavý, prečítaj si ďalší a tak ďalej. Určite nájdeš tony informácií o veciach, ktoré ťa zaujímajú a nájdeš o nich tony súvislostí.
 28. Alebo môžeš ísť na prechádzku, šepkať si a tak stimulovať svoju myseľ.
 29. Nauč sa hrať na nejakom hudobnom nástroji. Klavír je populárny. Alebo sa nauč hrať na africkom bubne Djembe. Na začiatku nepotrebuješ ten najdrahší nástroj. Ak máš priateľa, ktorý hrá na niektorom nástroji, určite ti pomôže sa zorientovať a ukáže ti základy. Potom sa môžeš zapísať aj do niektorej hudobnej školy. Teš sa z hrania!

EditTipy

 1. Buď šporovlivý. Ak trebuchet je projekt za viac ako 200Eur, tak ho urob z Lega. Ak stojí univerzita 400Eur, skús najprv niečo menšie: krúžok alebo záujmové združenie.
 2. Zapamätaj si "dokonalý študent je ten, čo stále zakopáva, ale nikdy nepadá” Nevzdávaj to! Rubikova kocka vyzerá nezložiteľne, kým nezložíš prvý biely kríž. Skús to.
 3. Každé rozhodnutie, ktoré v živote spravíš je založené na tvojej viere. Aby si si otvoril myseľ urob zoznam tvojich základných presvedčení a spýtaj sa samého seba, prečo im veríš. Potom sa seba spýtaj, či si vieš predstaviť byť sebou, keby si neverili presne v to v čo veríš, ale veril by si v niečo trochu iné. Vyber si inú vieru a týždeň s ňou skús žiť. Spýtaj sa dobrých priateľov v čo veria a ako k tomu prišli. Pochop, že tvoja viera je pre teba úplne jedinečná. Viera tvojich priateľov je rovnako jedinečná pre nich. Otvorenie mysle je príjemné v rôznorodosti a dovoľuje tak súčinnosť viacerých pohľadov na skutočnosť.
 4. Skús byť trochu ako zvedavé dieťa. Skús sa na všetko dívať, akoby si to videl prvý krát. Skús o tom rozmýšľať novými spôsobmi. Myslíš si, že vieš, čo je tehla? Fakt? Z čoho je urobená presne? Koľko váži priemerná tehla? Koľko typov uloženia tehál v múre existuje? Je možné urobiť stenu zo syru, použiť ementál ako tehly a mäkký syr ako maltu?

EditVarovania

 1. Nerob nebezpečné veci. Poznaj svoje hranice a posúvaj ich pomaly.
 2. Keď pridávaš ďalšie položky do tohto zoznamu, maj na pamäti, že to je príručka ako cvičiť otvorenú myseľ a NIE zoznam bláznivých vecí, ktoré môžeš robiť.

Article Info

Categories: WikiHow Language Projects

In other languages:

English: Exercise an Open Mind

Thanks to all authors for creating a page that has been read 296 times.