Edit

wikiHow:Polish wikiHow Project/Writer's Guide

Poszukaj zanim rozpoczniesz nowy artykuł. Ponieważ wiki działa lepiej kiedy jest tylko jedna strona na dany temat, zduplikowane strony będą łączone. Najpierw przeszukaj wikiHow zanim rozpoczniesz nowy artykuł. Jeśli konkretny temat już istnieje, prosimy edytować istniejący artykuł. Bez obaw możesz dokonywać dramatycznych zmian w istniejących artykułach w duchu ich udoskonalania. Poniżej krótkie wprowadzenie do standardów jakie obowiązują w trakcie edycji artykułu:

EditTytuł

Stwórz krótki i dokładny tytuł. Tytuł powinien być zwięzły, tak aby najłatwiej było znaleźć czego on dotyczy. Więcej informacji znajdziesz w zasadach nadawania tytułu.

EditWstęp

Napisz krótkie streszczenie tematu, które zachęci twojego czytelnika do dalszego czytania. Idealnie ta sekcja powinna zawierać od 40 do 70 słów, ale możesz użyć więcej lub mniej w zależności od potrzeby.

EditSkładniki

 • Opcjonalna lista produktów spożywczych towarzysząca przepisom lub podobnym stronom.

EditKroki

 1. Zapoznaj się z tematem, na który chcesz pisać. Możesz skorzystać z internetu lub biblioteki lecz pamiętaj, żeby dodać przypisy. Dokładne zapoznawanie się z tematem i zamieszczanie przypisów nie jest konieczne, ale może pomóc przyszłym czytelnikom i edytorom potwierdzić zamieszczone przez Ciebie informacje.
 2. Jeśli to możliwe, zrób zdjęcia obrazujące każdy krok albo dodaj zdjęcia nie objęte prawami autorskimi. Ostatecznie zamieść zdjęcia w artykule.
 3. Wszystkie kroki tworzą główną część każdego artykułu. Jeśli to tylko możliwe, rozmieść je w logicznym, chronologicznym porządku.
  • Stwórz listę punktów dla informacji nie ułożonych chronologicznie.
  • Rozdziel alternatywne metody na odrębne sekcje używając narzędzia do zaawansowanej edycji tekstu. Jako przykład może służyć artykuł "Cure Hiccups ".
 4. Zacznij każdy krok od czasownika w formie aktywnej. Na przykład "Przetnij papier nożyczkami na pół" zamiast "Najpierw za pomocą nożyczek przetnbij papier na pół".
 5. Pisz treściwie. Czytelnicy docenią artykuł napisany zwięźle i przejrzyście.
 6. Unikaj zwrotów wprowadzających takich jak: "Kolejnym krokiem jest", "Następnie należy", "Później", "Jak już zrobiłeś krok 1, przejdźmy do kroku 2".
 7. Dodaj wyjaśnienie danego kroku, jeśli pomoże to czytelnikowi. Na przykład zdanie: "Wyrównaj ciasto nalane do formy" nie jest tak pomocne, jak: "Wyrównaj ciasto nalane ciasto do formy używając szerokiej szpatułki lub noża."
 8. Pamiętaj, że później będziesz mógł dodać ewentualne wskazówki i ostrzeżenia, umieszczając je w odpowiednich polach. Nieodpowiednim krokiem może być: "Zmniejsz ogień i gotuj zupę na wolnym ogniu. Jeśli zupa za bardzo się nagrzeje, może wykipieć brudząc kuchnię i powodując oparzenia, szczególnie jeśli w pobliżu są dzieci." Lepiej będzie napisać "Zmniejsz ogień i gotuj zupę na wolnym ogniu.", a resztę umieścić w polu Ostrzeżenia
 9. Umieść linki w swoim artykule prowadzące do innych artykułów wikiHow. Dodaj również spokrewnione wikiHows.
 10. Przeczytaj swoją pracę po jej napisaniu. Sprawdź często popełniane błędy w pisowni. Pomoże to wykryć błędy nie wychwycone przez programy sprawdzające pisownię.

EditWskazówki

 • Pole Wskazówki daje pewną swobodę w tworzeniu artykułu. Umieszczaj tutaj wyjaśnienia już wcześniej opisanych kroków, bądź jakiekolwiek inne porady. Na przykład w poradniku pieczenia ciasta możesz dodać wskazówkę "Jeśli jesteś cukrzykiem, możesz zastąpić cukier dodając 5 łyżeczek słodzika"
 • Składnia Wiki pozwala na pisanie kursywą, drukiem wytłuszczonym, jak również dodawanie linków. Naucz się korzystać z zaawansowanej składni wiki.
 • Pisanie w dobrym i przystępnym stylu wyklucza używanie:
  • SAMYCH WIELKICH LITER
  • skrótów stosowanych w komunikatorach internetowych.
  • emotikon - :)
  • nadmiernej interpunkcji - !!!
 • Unikaj nawiązań do własnej osoby. Na przykład, zamiast napisać "Moje dzieci uwielbiają tą lemoniadę i dlatego zawsze robie ją w gorące, letnie dni" wystarczy "Dzieci uwielbiają tą lemoniadę".

EditOstrzeżenia

 • Pole Ostrzeżenia nie jest wymagane. Możesz w nim umieścić ostrzeżenia o ewentualnych niebezpieczeństwach, konsekwencjach i możliwym ryzyku, jak również przykłady niepożądanych skutków, mogących wystąpić podczas wykonywania kolejnych "kroków". Ostrzeżenia te mogą się tyczyć wszystkiego, począwszy od instrukcji składowania niebezpiecznych środków chemicznych, a kończywszy na tym, że ciasto może się rozpaść, jeśli nie będzie prawidłowo upieczone.
 • Jeśli może wystąpić zagrożenie dla życia lub zdrowia, nie obawiaj się słów takich jak: "nigdy" czy "pod żadnym pozorem", np. "Nigdy nie mieszaj chlorowego wybielacza z innymi detergentami. Mieszanina taka może wywołać reakcję wytwarzając trujący gaz, który stanowi zagrożenie dla życia." Takie ostrzeżenia są bardzo istotne, jednakże nie używaj SAMYCH WIELKICH LITER! Wystarczy napisać je kursywą.
 • Unikaj plagiatu. Jeśli umieszczasz informacje pozyskane z innych książek lub stron internetowych, wspomnij o nich w przypisach. Zawsze pisz własnymi słowami, lub wyślij nam wyraźną zgodę autora, aby legalnie zamieścić treści objęte prawami autorskimi.

EditPotrzebne rzeczy

 • Nie jest to wymagane pole, zawierające przedmioty materialne (ale nie jedzenie)potrzebne do wykonania zadania. Rzeczy te zapisujemy w punktach.

EditŹródła i cytaty

 • To dodatkowe pole może zawierać przypisy, lub linki do stron internetowych, które posłużyły za źródłolub.
 • Nie dodawaj linków bez napisania artykułu, czy bez dokonania znaczącej poprawy w jego treści. Zobacz nasze wytyczne dotyczące linkowania.

EditWypełnij opis zmian

 • Zostaw krótką notkę dokonanych zmian, tak aby inni autorzy wiedzieli co zrobiłeś i dlaczego. Może to być na przykład "pisownia", "dodane szczegóły" lub "usunięte nawiązania do osoby autora".

Kilka końcowych myśli


Pragniemy, aby każdy artykuł wikiHow był jak zestawem najbardziej dokładnych i pomocnych instrukcji na dany temat. Zwykle, artykuły nie są najwyższej jakości tuż po ich napisaniu, lecz z biegiem czasu są ulepszane. Przez wprowadzanie jakichkolwiek zmian, przyczyniasz się do wystąpienia tego procesu doskonalenia.


W razie pytań, wyślij maila lub skontaktuj się z administratorem.


Teraz, kiedy wiesz, jak pisać na wikiHow, spróbuj Now that you know how to write a wikiHow, please feel free to zredagować kilka stron i/lub zacznij tworzyć coś nowego!

Article Info

Categories: WikiHow Language Projects

Thanks to all authors for creating a page that has been read 228 times.