Edit

wikiHow:Persian wikiHow Project/Writer's Guide

Editماموریت ویکیهاو

ویکیهاو یک پروژه نویسندگی مشترک است با هدف ساخت بزرگترین دستورنامه ی "چگونه...". هدف ما آماده کردن دستور و راهنمایی رایگان و کارآمد برای گشودن مشکلات روزمره ی زندگی مردم است.

Editپیش از نوشتن یک مقاله نوین آنرا جستجو کنید

از آنجا که یک ویکیهاو بهتر کار میکند درصورتی که برای هر موضوع فقط یک برگ باشد، برگهای جدا از هم را يکی خواهيم کرد. پس پیش از ساخت یک برگ نوین آنرا جستجو کنید. اگر برگی برای موضوع مورد دید شما هست، پس اگر ایده نوینی دارید آنرا ویرایش کنید در راه بهسازی.

Editعنوان

يک خلاصه و یک عنوان درست برا ی چگونه... های خود بنویسید. بطوریکه مفهوم مطلب چگونه... را به آسانی به خواننده برساند که آن در مورد چه مطلبی می باشد.

Editدیباچه

یک چکیده و یا پیش گفتار برای مقاله خود بنویسید که خواننده را دعوت به خواندن ادامه مقاله کند. بهتر است پیش گفتار از 40 واژه کمتر و از 70 تا بیشتر نشود، ولی در هنگام نیاز میتوانید واژگان بیشتر یا کمتری بکار ببرید.

Editمواد تشکیل دهنده

این بخش تنها برای نام بردن از مواد لازم برای تهیه غذاها میباشد که همراه دستور پخت خواهد آمد، معمولا برای بخش آشپزی ولی گاهی هم در مقالات مربوط به چیزهای دست ساز نیز می باشد.

Editگام ها

  1. بدانید که گام ها بخش اصلی بدنه ی مقاله را تشکیل میدهند. در هنگام شدن، گام ها را به ترتیب بنویسید.
  2. کوتاه نویسی کنید، خوانندگان نوشته های مختصر و مفید را دوست دارند.
  3. از مفدمه چینی در داخل بخش گام ها تا اندازه ای که میتوانید خودداری کنید. مانند "در گام بعدی"، "کار بعدی که باید انجام بدهید هست..."، "سپس"، "بعد"، "حالا که گام 1 را پشت سر گذاشتید، نوبت گام 2 شد."
  4. بدانید که میتوانید نوشته های کارآمد را در بخش گام ها بگویید و هشدارها را در بخش های دیگر. برای نمونه "حرارت را کم کنید تا سوپ آهسته بجوشد. اگر حرارت زیاد باشد سوپ ته میگیرد و به قلقل می افتد و اگر کودکان نزدیک باشند میسوزند." این یک گام خوب نیست. بهتر است در گام ها بنویسم "حرارت را کم کنید تا سوپ آرام بجوشد" و باقی را در بخش هشدارها یا نکات بگنجانم.
  5. از شخصی نویسی خودداری کنید. زمانی که در ویکیهاو مینویسید نیازی نیست شخصی نویسی کنید. " من این شربت را هر تابستان درست میکنم و کودکانم آن را دوست دارند" بهتر میشود اگر بگویید "کودکان این شربت را دوست دارند".

Editنوک گذاره ها

بخش نوک گذاره ها به شما فضای بیشتری میدهد برای توضیحات اضافه بدنبال گام ها. برای نمونه در یک چگونه درباره پخت کیک، ممکن است در بخش نوک گذاره ها بگویید "اگر دیابتی هستید، میتوانید این کیک را بدون شکر درست کنید و یا جایگزینش را بکار ببرید".

Editهشدارها

  • بخش "هشدارها" اختیاری است. این بخش بطور ویژه برای گوشزد خطرات و صدمات احتمالی مربوط به انجام چگونه... و پرهیز از آنهاست. هشدارها میتوانند از "اگر کیک را درست نپزید ممکن است متلاشی شود" تا "اگر کمی از پایینتر گردن مار بگیرید میتواند برگردد، شما را بگزد" متغیر باشند.
  • اگر خطر جدی برای جان یا نقص عضو وجود دارد، براحتی میتوانید از واژگانی چون "هرگز" یا "نکنید" استفاده کنید؛ مانند "هرگز کلرین را با دیگر مواد شوینده ترکیب نکنید چون ممکن است سبب آزاد شدن گازهای سمی گردد که شما را خواهد کشت."، بهتر است اینگونه واژگان کلیدی مانند"هرگز" و مانند آن پررنگ نوشته شوند.

Editچیزهای لازم

  • این یک بخش اختیاری برای فهرست کردن مواد یا/و وسایل لازم برای انجام چگونه... است. مواد لازم برای تهیه غذا در این بخش جای نمیگیرند. آنها را در بخش "مواد تشکیل دهنده" فهرست کنید. بخشی که پیش از بخش "گام ها" قرار دارد.

Editچگونه...های مرتبط

از این بخش برای نام بردن از مقالات مرتبط به مقاله استفاده کنید. برای نمونه اگر مقاله شما "چگونه با یک دست تخم مرغ بشکنیم" است، ممکن است بخواهید مقالاتی از قبیل "چگونه بدون شکستن بفهمیم یک تخم مرغ تازه است" و یا "چگونه یک تخم مرغ را بشدت آبپز کنیم" را نام ببرید.

Editپیوندهای برونی

  • این بخش اختیاری برای نام بردن از وبسایت هایی است که شما برای نوشتن مقاله از آنها بهره بردید. پیوندهایی که نام میبرید باید بر اساس سیاست پیوندهای برونی باشند. پیوندهای برونی فهرست شده با نیت تبلیغاتی پاک خواهند شد.

Editگزارش نویسنده

  • بطور اختیاری میتوانید در این بخش گزارش مختصری از نحوه تنظیم مقاله، روش ویژه شما برای نوشتن مقاله، و اینکه چرا این مقاله را نوشتید به نمایش بگذارید برای بهبود عملکرد دیگر نویسندگان.

Editرهنمون های جامعه ی ویکیهاو

برای ساخت بهترین جامعه ممکن، ما سه رهنمون زیر را برپا کردیم:


1. یک کوشش گروهی مدنی


ویکیهاو یک کوشش گروهی برای آفریدن یک منبع غنی است: بزرگترین دستورنامه "چگونه..." رایگان جهان. شما باید جنبه این را داشته باشید که نوشته شما اصلاح شود، انتقاد شود و یا بهسازی شود بدست دیگران. شما باید به تغییرات به چشم بهسازی نگاه کنید نه لجبازی و عیب جویی. در دست دیگر، زمانی که کار دیگران را ویرایش میکنید همیشه باید دوستانه، مدنی، و حمایتگرانه اینکار را انجام دهید. هیچگاه به دیگران حمله نکنید. در کار هرکس بدنبال نیمه پر لیوان باشید.به یاد داشته باشید همه شما کاربران تلاشگر برای بهبود و گسترش ویکیهاو هستید پس خواهشمندیم با یکدیگر مهربان باشید. زمانی که با یکی از دیگر کاربران مخالفید خواهشمندیم خونسرد باشید و ادب را نگه دارید. نویسندگان و ویرایشگرانی که جنبه کار گروهی را ندارند و در راه رسیدن به هدف بزرگ ویکیهاو قدم برندارند اخراج میشوند.


2. شئونات خانوادگی


خواهشمندیم از درج مطالب حاوی کفرگویی، مستهجن، طنز مبتذل، گفتار توهین آمیز، آموزش های ضد اجتماعی، مواد مخدر، نزادپرستانه و دیگر مطالب با تاثییرات مخرب آشکار بپرهیزید.


3. پایان دادن به خودنمایی آشکار


ویکیهاو هست تا به مردم کمک کند، نه برای اینکه برای کسی ترفیع و ترقی ایجاد کند. زمانی که ما مقالات کارآمد درباره اینکه "چگونه خرید کنیم" میپرورانیم، نویسندگان باید از آفریدن مقالاتی که به تبلیغ یک برند، تجارت یا مارک خاص بدون هیچگونه دلیل و تنها از روی تعصب خودداری کنند. زمانی که به شما این حق داده شده که یک لینک خارجی را در نوشته خود بگنجانید، ما هم به خودمان این حق را میدهیم که در صورت وجود لینک تبلیغاتی در نوشته ، آن لینک و یا همه نوشته را پاک کنیم.

Editسخن پایانی

بار دیگر از شما برای کمک به گسترش بزرگترین دستورنامه چگونه... رایگان جهان سپاس گذاریم. هنگامی که یک چگونه... مینویسید همیشه به خاطر داشته باشید که نوشته های هر برگ باید روشن، کوتاه، و درست باشد. و نیازی به گفتن نیست که، خواهشمندیم هنگام نوشتن هر چگونه... مطمئن باشید تمام مطالبش مال خودتان است و یا از دارنده کپیرایت مطالب اجازه گرفته اید که مطالبشان را در ویکیهاو درج کنید.بار دیگر برای همکاری در گسترش این منبع کارآمد و ارزشمند سپاسگذاریم. اگر پرسشی دارید، بی تامل به ما ایمیل بزنید و یا با یک ادمین تماس بگیرید.

Article Info

Categories: WikiHow Language Projects

In other languages:

English: Writer's Guide, Español: Guía del escritor, Português: Guia do Escritor, فارسی: راهنمای نویسندگان

Thanks to all authors for creating a page that has been read 307 times.