Edit

wikiHow:Persian wikiHow Project/About wikiHow

Editویکیهاو چیست؟

ویکی هاو یک پروژه نویسندگی مشترک است با هدف ساخت بزرگترین دستورنامه ی "چگونه...". هدف ما آماده کردن دستور و راهنمایی رایگان و کارآمد برای گشودن مشکلات روزمره ی زندگی مردم است. هم اکنون تا این لحظه ویکیهاو دارای 22،076 مقاله میباشد. هر روز مقالات نوین نوشته میشوند و به بانک مقالات ویکی ها افزوده میشوند و مقالات پیشین نیز بدست اعضای داوطلب ویرایش شده و بهسازی میشوند. ما رویای داشتن یک بانک مقالات راهنمای "چگونه..." کلان رایگان، به دور از تعصب و درست و دقیق در هر زمینه که فکرش را بکنید را در سر میپرورانیم. خواهشمندیم با آغاز یک مفاله نوین یا ویرایش و بهسازی یک مقاله پیشین به ما بپیوندید.

Editویکیهاو چگونه کار میکند؟

ویکیهاو یک ویکی (Wiki) میباشد، که هرکسی میتواند در آن بنویسد و هر کسی میتواند نوشته های دیگران را ویرایش کند. ویکیهاو درباره این است که "چگونه کاری را انجام دهیم". هر بیننده میتواند یک برگ نو بسازد. زمانی که صفحه ایجاد شد، هر بیننده دیگری میتواند ویرایش و بهسازی کند و یا هر تغییر دیگری در صفحه ایجاد کند. با گذشت زمان، با بهسازی افراد بسیار کیفیت صفحه بالا و بالاتر میرود. همه ی "تاریخچه ی صفحه" و همچنین در "تازه ترین دگرگونی ها" دگرگونیهای سایت قابل دیدن هستند برای هریک از برگ های سایت. ویکیهاو به کاربران خود ایمان دارد که جز برای بهبود محتوای سایت برای راهنمایی مردم هدف دیگری ندارند. دردستاورد، کاربران ما بتندی هرگونه خرابکاری، یاوه گویی، و محتوایی که شایسته دستورنامه ی "چگونه..." ما نیست را پاک میکنند.

Editمن چطور میتوانم کمک کنم؟

خواهشمندیم ویکیهاو را بهبود بخشید با ویرایش هر برگی که نیاز به بهسازی دارد. در مقالات ما بچرخید در نخستین پله های پیشرفت و بنگرید اگر میتوانید اطلاعاتی بیافزایید. اگر یک نگارشگر خوب هستید، این مقالات دست شما را میبوسند. دانش خود را بخشش کنید با نوشتن یک برگ نو با کلیک بر روی "ساخت یک برگ" در سمت بالا راست بیشتر برگ های سایت. اگر بدنبال ایده برای نوشتن یک برگ نو هستید ولی ایده ای در ذهن ندارید نگاهی به "فهرست مقالات درخواست شده" که بدست دیگر کاربران پیشنهاد میشوند بیاندازید. همیشه نخست جستجو کنید، بیشتر وقت ها بیشتر مقالات درخواست شده قبلا بدست دیگران نوشته شده اند. شما اجازه دارید هر برگی در سایت را که خواستید ویرایش کنید. با خواندن این برگ شما راه های دیگری را برای گسترش ویکیهاو خواهید يافت.


هر ماهه میلیون ها مردم به ویکیهاو سر میزنند تا انجام کار نوینی را یاد بگیرند. با بخشش نوشته ها و بهسازی های خود به ویکیهاو به مردم سراسر جهان کمک خواهید کرد تا چیز نوینی یاد بگیرند.

Editرهنمون های جامعه ی ویکیهاو

برای ساخت بهترین جامعه ممکن، ما سه رهنمون زیر را برپا کردیم:

1. یک کوشش گروهی مدنی

ویکیهاو یک کوشش گروهی برای آفریدن یک منبع غنی است: بزرگترین دستورنامه "چگونه..." رایگان جهان. شما باید جنبه این را داشته باشید که نوشته شما به دست ديگران اصلاح ، انتقاد و يا بهسازی شود. شما باید به تغییرات به چشم زيبا شدن مطلب نگاه کنید نه لجبازی و عیب جویی. در دست دیگر، زمانی که کار دیگران را ویرایش میکنید همیشه باید دوستانه، مدنی، و حمایتگرانه اینکار را انجام دهید. هیچگاه به دیگران حمله نکنید. در کار هرکس بدنبال نیمه پر لیوان باشید.به یاد داشته باشید همه شما کاربران تلاشگر برای بهبود و گسترش ویکیهاو هستید پس خواهشمندیم با یکدیگر مهربان باشید. زمانی که با یکی از دیگر کاربران مخالفید خواهشمندیم خونسرد باشید و ادب را نگه دارید. نویسندگان و ویرایشگرانی که جنبه کار گروهی را ندارند و در راه رسیدن به هدف بزرگ ویکیهاو قدم برندارند اخراج میشوند.

2. آموزش های کار آمد

ویکیهاو باید به مردم کمک کند مشکلات روزمره خود را بگشایند. ما باور داریم که مقالات مربوط به و یا دارای ناسزا، کفر گویی، بی بند و باری، مواد مخدر، جوک های کثیف، پوچی برای ویکیهاو ناشایست هستند. چگونه های مربوط و یا دارای برهان وارونه، هجونامه، و طعنه و ریشخند هم پاک میشوند.

3. پایان دادن به خودنمایی آشکار

ویکیهاو درست شده تا به مردم کمک کند، نه برای اینکه برای کسی ترفیع و ترقی ایجاد کند (هر چند كه هيچ كس شما را نمي شناسد .). زمانی که ما مقالات کارآمد درباره اینکه "چگونه خرید کنیم" میپرورانیم، نویسندگان باید از آفریدن مقالاتی که به تبلیغ یک برند، تجارت یا مارک خاص بدون هیچگونه دلیل و تنها از روی تعصب خودداری کنند. زمانی که به شما این حق داده شده که یک لینک خارجی را در نوشته خود بگنجانید، ما هم به خودمان این حق را میدهیم که در صورت وجود لینک تبلیغاتی در نوشته ، آن لینک و یا همه نوشته را پاک کنیم.


== میخواهید به ما بپیوندید؟ ==


درحالی که شما برای خواندن، نوشتن، یا ویرایش نیازی به نام نویسی در ویکيهاو ندارید، نام نویسی و پیوستن رسمی به جمع ما چندین سود دارد

Editزیر لیسانس Creative Commons

تمام برگهای ویکیهاو زیر لیسانس Creative Commons هستند. این لیسانس اجازه میدهد هر کسی یا سازمانی در هر کار غیر تجاری و بدون سود شخصی، بتواند بطور رایگان از نوشته های ویکیهاو استفاده کند. اینکار سبب میشود نوشته های ویکیهاو بصورت رایگان نشر شوند و به کمک مردم بیشتری بروند.

Editویکیهاو برای همیشه رایگان باقی خواهد ماند

ویکیهاو برای هر کسی در سرتاسر جهان بدون تبعیض، تحریم و پرداخت دست یافتنی است. هدف ما پرورش دستورنامه ای بزرگ، کار آمد، و رایگان است که مشکل مردم را بگشاید و هیچگاه کسی برای خواندن برگهای ویکیهاو نیازی به پرداخت نخواهد داشت.

Editچگونه ویکیهاو هزینه های خود را برآورد میکند؟

چون وایکهاو برای بقا به پول نیازمند است، ما تصمیم گرفتیم که با پخش اگهی های غیر زیانبار در برگهای وایکیهاو هزینه های تارنما را در بیاوریم. ولی ما به سختی در مقابل پذیرفتن آگهی های آزار دهنده، نرم افزارهای جاسوس، آشغال افزار، اسپم ،بیرون پر و هرگونه تبلیغاتی که بینندگانمان را آزار دهد یا امنیتشان را در خطر اندازد خود داری کنیم. ما دریافته ایم که پخش آگیهای مفید بهترین راه و محترمانه ترین راه برای برآورد هزینه هایمان است. برای اطلاع بیشتر میتوانید تاریخچه ویکیهاو را مطالعه کنیدو یا به چگونه ویکیهاو یک بنیاد رایگان است؟ سری بزنید.

Editویکیهاو با چه نرم افزاری راه اندازی شده است؟

ویکیهاو از نیروی MediaWiki بهره میبرد. نرم افزار کدبازی که بدست داوطلبان برای استفاده در Wikipedia و دیگر ویکیها بکار میرود. بصورت رایگان زیر لیسانس GNU General Public پخش شد. اگر یک نسخه رایگان از مدیا ویکی با تغییرات ویژه ما را میخواهید فقط بپرسید.

Editچگونه میتوانم با ویکیهاو تماس بگیرم؟

ایمیل بفرستید به ما به نشانی wiki@wikihow.com یا یک پیغام در برگ گفتمان برای بنیانگذار ویکیهاو Jack H بگذارید. ما دوست داریم تا پیش نهادات و انتقادات شما را درباره اینکه چگونه میشود ویکیهاو را برای شما بهتر کرد بدانیم.

Article Info

Thanks to all authors for creating a page that has been read 227 times.