Edit

wikiHow:Czech wikiHow Project/Writer's Guide

Následující instrukce by vám měly pomoci napsat článek ve formátu "jak na to", který považujeme za osvědčený. Nedělejte si starosti, pokud váš první pokus nebude perfektní. Krása wiki je v tom, že všechny věci lze opravit buď vámi, nebo někým jiným. Prostě dělejte co umíte a bavte se.

EditJeště než začnete

 1. Pečlivě vyberte téma - takové, které ještě wikiHow nepokrývá. Pro jistotu použijte vyhledávání.
 2. Shromážděte informace a případně i fotografie, které chcete do článku zahrnout.
 3. Prozkoumejte fakta a postupy z jiných knih a webových stránek. Vedeme vás k tomu, abyste používali fakta, která jste se dozvěděli odjinud, pokud se k těmto zdrojům hlásíte a pouze je nekopírujete. Pište všechno svými vlastními slovy nebo nám pošlete výslovné svolení autora pro legální vložení chráněného obsahu.
 4. Napište {{inuse}} do úvodního pole. Umístíte tím oznámení do svého článku pro ostatní editory, aby s ním nemanipulovali, dokud svou práci nedokončíte. Tímto způsobem článek uložíte a můžete se k němu později vrátit.

EditNadpis

Nejlepší nadpisy používají, pokud možno, pouze několik málo slov. Obsahují klíčová slova, která by někdo mohl zadat do vyhledávacího pole v případě, že by je hledal. Slovo jak je přidáno automaticky. Viz title policy pro více informací.

EditVyberte kategorii

Pro výběr kategorie a podkategorie článku použijte drop down menu. Je důležité to dělat pokaždé, kdy je to možné, protože tím umožníte ostatním jednodušeji najít váš článek.

EditÚvod

Úvod obvykle obsahuje 2-5 vět. Má za úkol informovat čtenáře o obsahu článku a měl by znít zajímavě.


Příklad úvodních řádků:

 • Přemýšleli jste někdy, jak napsat skutečně poutavý úvod k wikiHow článku?
 • Napsat opravdu bezchybný úvod je jednoduché, pokud víte jak.

Příklad závěrů:

 • Zde je návod, jak to udělat v několika jednoduchých krocích.
 • Postupujte podle těchto kroků pro dosažení skvělého výsledku.


EditPostup:

Jedná se o instrukce krok za krokem. Nemusíte je číslovat - dělá se to automaticky.

 1. Udělejte každý krok instrukcí zaměřený na akci. Nejlepší způsob, jak toho docílit, je začít každý krok slovesem, naznačující akci (tj. v rozkazovacím způsobu) a dále vysvětlit, co je nutné k dokončení tohoto kroku (např. "Shromážděte všechny ingredience", "Najděte zkušeného pomocníka pro práci s vámi."). Vyhněte se úvodním frázím jako "V dalším kroku", "Další věcí je", "Pak", "Dále," nebo "Teď máte hotový Krok 1, tady je Krok 2."
 2. Začněte každý krok velkým písmenem a zakončete ho tečkou. Nepište vše velkými písmeny.
 3. Pište spisovnou češtinou, vyhněte se psaní VŠEHO VELKÝMI PÍSMENY a smajlíkům.
 4. Omezte každý krok na jednu hlavní myšlenku. Uveďte dostatek detailů tak, aby někdo jiný mohl jednoduše postupovat podle těchto instrukcí, ale pamatujte si, že můžete do dalších sekcí přidat tipy a varování.
 5. Udržujte vaše věty krátké a jednoduché. Umožní to jednoduché následování vašich instrukcí.
 6. Přidejte nějaké vysvětlení kroku, pokud to uživateli pomůže
 7. Přenechte užitečné tipy a varování pro jiné sekce.
 8. Vyvarujte se používání výrazů v první osobě. Jinak řečeno, nepoužívejte slova jako "já", protože pak může článek vyznít jako typický pro vás, ale váš článek můžou číst miliony dalších lidí.
 9. Vytvořte síť odkazů z vašeho článku na jiné wikiHow články. Také přidejte související wikiHows.
 10. Pokud jste hotovi, zkontrolujte pravopis, gramatiku a interpunkci. Chystáte se publikovat vaši práci celému světu! Nahlédněte do seznamu nejčastějších chyb na wikiHow, který vás provede chybami, nezachytitelnými programy pro kontrolu pravopisu.
 11. Přidejte zvýraznění a další prezentační prvky. Wiki syntaxe je rozšiřitelná a umí spoustu věcí jako tučné, kurzívu nebo odkazy. Pokud se chcete naučit více, přečtěte si tahák na pokročilou wiki syntaxi.
 12. Pokud je to vhodné, zdokumentujte fotografií každý krok procesu nebo najděte volně licencované fotografie a přidejte je do svého článku.

EditTipy

Do této sekce můžete přidat dodatečné rady, které považujete za nezbytné. Protože jde o rady a ne akce, tak nemusí začínat slovesem.


Příklady:

 • Američtí chirurgové doporučují...
 • Chcete-li, aby byl recept sladší, přidejte dalších 5 gramů cukru...

EditVarování

 • Tato sekce je určena pro jakékoliv bezpečnostní informace. Vhodné je poukázat na skrytá nebezpečí ve výše popsaném procesu.

Příklady:

 • Národní rada pro prevenci úrazů varuje lidi před...
 • Vždy používejte ochranné brýle...
 • V některých státech to může být nelegální...
 • Pokud existuje nebezpečí v podobě ohrožení života nebo zdraví, neváhejte použít slova "nikdy" nebo "nedělejte" jako například "Nikdy nemíchejte chlorový bělící prostředek s ostatními čistícími kapalinami. Směs může vytvořit toxický plyn, který by vás mohl zabít." Nicméně nepište vše VELKÝMI PÍSMENY. Stačí, když je napíšete kurzívou nebo je prostě necháte mluvit sama za sebe.

EditDodatečné sekce

Můžete také přidat:

 • == Věci, které budete potřebovat ==
  • Volitelný odrážkový seznam věcí (ne potravin), nutných k dokončení úlohy.
 • == Ingredience ==
  • Volitelný seznam ingrediencí v podobě potravin, které recepty vyžadují.
 • == Související wikiHows ==
  • Odkazy na další související wikiHow články. Detaily zde.
 • == Zdroje a citace ==
  • Tato volitelná sekce může obsahovat přisuzující odkazy nebo odkazy, použité autorem jako zdroj. Nepřidávejte externí odkazy bez vytvoření nebo významné úpravy článku. Podívejte se na naši příručku pro externí odkazy.
  • Pokud chcete psát o komerčním tématu a odkázat zpět na svou stránku, přečtěte si, jak to udělat, aniž by byl smazán jako spam.

Pro přidání jakýchkoliv sekcí uvedených výše, využijte polí dole v šabloně pro vytvoření stránky.

EditA konečně

Naše mise


Naším cílem je mít každý článek co nejpřesnější s nejužitečnější sadou instrukcí na toto téma vůbec. Články obvykle nezačínají na naší cílové kvalitě, ale postupně se rozvíjejí. Tím, že jakkoliv přispějete, umožníte tomuto procesu posouvat se kupředu.


Pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte kontaktovat člena pomocného týmu nebo nám pošlete e-mail.


Teď, když už víte, jak na wikiHow psát, neváhejte upravit několik stránek a/nebo začtěte psát!

Article Info

Categories: WikiHow Language Projects

In other languages:

Español: Guía del escritor, Nederlands: Schrijf Gids, Português: Guia do Escritor, العربية: دليل الكاتب

Thanks to all authors for creating a page that has been read 251 times.