How to Cost a Recipe

Three Methods:SpreadsheetOnline calculatorsSample Cost Calculator

Whether you are starting a food service business or creating a family budget, it is important to know how much a meal costs. But with so many ingredients in a recipe, it can be difficult to determine the true cost of a recipe per serving. This article will tell you how to determine the cost per serving of a recipe in ten easy steps.

Method 1
Spreadsheet

  1. Image titled Cost a Recipe Step 1
    1
    Assemble your food receipts and the recipe.
  2. Image titled Cost a Recipe Step 2
    2
    Draw a column. List the items you need for your recipe in a vertical column on a piece of paper or spreadsheet.
    • Create a spreadsheet if you plan to cost a number of recipes. This can be saved as a template and used for future costing.
  3. Image titled Cost a Recipe Step 3
    3
    Create three new columns. Place these to the right of your "Ingredients" column. They should read "Quantity", "Ingredient Cost" and "Recipe Cost".
  4. Image titled Cost a Recipe Step 4
    4
    Use your recipe to determine the quantity of each ingredient on your list. For example, if you need 4 eggs in your recipe, write 4 under "quantity".
  5. Image titled Cost a Recipe Step 5
    5
    Break down the cost of a product for each individual item, (ounces, milliliters or grams), using the purchase price. Usually the amount purchased is not the amount used, so you must break the cost down further to arrive at an accurate recipe cost.
    • Restaurants use the term As Purchased (AP) to determine the purchase price of the amount of the item purchased, such as a carton of eggs or milk.
    • Restaurants use the term As Served (AS) to determine the price of a single serving of that item.
    • For example, if you buy a 12 eggs for 3 dollars, then the AP is 3 dollars. By dividing 3 dollars by 12, you find that the AS of an egg is 25 cents. If you plan to use 4 eggs, then that single ingredient will cost $1 for your recipe.
  6. Image titled Cost a Recipe Step 6
    6
    Write your AS amount under the column entitled "Ingredient Cost". Using the previous example, you would write 25 cents in this column.
  7. Image titled Cost a Recipe Step 7
    7
    Multiply the quantity by the ingredient cost in each row to find the "Recipe Cost" of that item.
  8. Image titled Cost a Recipe Step 8
    8
    Fill out the recipe cost for each of your ingredients.
  9. Image titled Cost a Recipe Step 9
    9
    Add the numbers in the recipe cost column together to find the total recipe cost. Write that number at the bottom of the "Recipe Cost" column, after the ingredients.
  10. Image titled Cost a Recipe Step 10
    10
    Calculate the cost of the recipe per serving by dividing the total recipe cost by the number of servings yielded. This is sometimes called the "Portion Cost". Done!

Method 2
Online calculators

This is a basic overview of sites and apps that might be useful; you'll need to follow the more precise instructions of the particular account.

  1. Image titled Cost a Recipe Step 11
    1
    Make an account with a website or app that does all this for you. For example, you could try Cookkeepbook at http://www.cookkeepbook.com (a free service) or https://recipecostcalculator.net/ Recipe Cost Calculator. Do a search for similar sites or apps if neither of these meets your needs.
  2. Image titled Cost a Recipe Step 12
    2
    Add the ingredients where directed on the site or app.
  3. Image titled Cost a Recipe Step 13
    3
    Set up the conversions. For example, 1 teaspoon weighs how much.
  4. Image titled Cost a Recipe Step 14
    4
    Add the purchase.
  5. Image titled Cost a Recipe Step 15
    5
    Add the recipe and the price will show up.

Sample Cost Calculator

Recipe Cost Calculator Template

Tips

  • Sometimes the AP (As Purchased) and AS (As Served) will be equal. For instance, if you're using a bunch of basil in your recipe, then you do not need to split the basil into specific servings.
  • You may need to estimate the purchase price of some ingredients if you do not have the receipt. This may be the case with essentials like salt and pepper, which may add only a cent or two to your final figure.

Things You'll Need

  • Spreadsheet or paper
  • Calculator
  • Pencil
  • Recipe
  • Receipts

Article Info

Featured Article

Categories: Featured Articles | Meal Planning